Nemrégiben arról számoltunk be nektek, hogy napokon belül megjelenik az Anti Fitness Club debütáló lemeze. Ezen hírünk arra sarkalt egy kedves, interaktív Doggert, hogy eljuttasson a Decibel magazinnak egy érdekességet, aminek kapcsán megkérdeztük a fiúk menedzserét is, Szabó Zé-t. Lássuk, ti mit szóltok hozzá, várjuk a véleményeket! Mióta megjelent a magyar zenei piacon az Anti Fitness Club, egy fiatal, lendületes csapat képét mutatja, akik nem egy producerek által összerakott "játékzenekar", hanem egy minden lépcsőfokot bejárt, rutinos rock banda, a 20 éves átlag életkoruk ellenére. A srácok, még mielőtt megjelent volna első nagylemezük, máris hatalmas sikereket értek el, népes rajongótáborra tettek szert. Most pedig, hogy már a boltokban a debütáló album és megnyerték a Viva Comet Legjobb új előadó díját, még ismertebbek lettek. Nos, de térjünk is rá a fent említett érdekességre! Egyik Dogger társatok a minap két linket jutatott el a Decibel magazinhoz. Az egyik az Anti Fitness Club Még vár ránk ez a Föld című dalához készült klipjét takarta, míg a másik a 2007-es Eurovíziós Dalversenyen elhangzott finn Hanna Pakarinen Leave Me Alone című produkcióját. Még mielőtt tovább mennénk, hallgassátok meg ti is a két dalt!
Hmm, hát igen. Mintha lenne „némi ” hasonlóság közöttük, nem de?! Épp ezért megkerestük Szabó Zé-t, aki az AFC menedzsere és egyben négy dal szülőatyja a fiúk új albumán, hogy elmondja, miként is van ez?!
„Bizonyára nem kerülte el a figyelmüket, hogy nem csak a zeneirodalomban, hanem más művészeti területeken találkozhatunk a megtévesztésig hasonlító művekkel. Ez az idők kezdete óta így volt, és így is lesz! Ha valaki hallott, vagy látott valamit, ami neki tetszett, kiragadta bizonyos részét, és hozzátette a saját gondolatait! Néha tudatosan, néha nem. A zeneirodalomban ezrével találunk ilyen példákat. Ha csak a rock and roll korszakra gondolunk, ahol ugyanarra a 3 akkordra, és dobritmusra épült az egész műfaj!”
Hasonlóságok, különbségek
„Ha jobban megfigyelik a dalt, az instrumentális zenei alap a kezdő ütemekben szinte ugyanaz, de csak szint. Ezért természetesen annak joga a finn hangszerelőt illeti meg, akivel már a dal megjelenése óta levelezésben állok, szóval az ő tudtukkal készült az album. Ezen kívül a 6/8-os ütem is megegyezik. Viszont, ami rendkívül fontos, az énekdallam, illetve a dalszöveg vonatkozásában egyetlen egy hang, egyetlen sor sem egyezik! Szóval a dal szerzői jogait illetően, ami minden esetben az énekdallamra alapul, a dal/dallam az én, illetve Orbán Tamás szövegíró szerzeménye! Ilyen vonatkozásban az úgynevezett „nyúlásról” szó sincs!”
Hallhattuk a dalokat, olvashattuk a szakértő pontos okfejtését, innentől kezdve mindenkinek szíve ügye, miként is gondol a két dal „rokonságára”. |